Friday 27th - Monday 30th May
(Spring Bank Holiday Weekend)
IN THE VILLAGE OF KELSALL, nr. CHESTER

CONCERTS, CEILIDHS, WORKSHOPS, SINGAROUNDS, SESSIONS
DISPLAYS, CRAFT FAIR, FAMILY EVENTS & CHILDREN'S ENTERTAINMENT

  • Melrose Quartet Melrose Quartet
  • Blackbeard's Tea Party Blackbeard's Tea Party
  • Nancy Kerr & James Fagan Nancy Kerr & James Fagan
  • The Wilson Family The Wilson Family
  • Pete Coe & Alice Jones Pete Coe & Alice Jones
  • Les Barker Les Barker
  • Richard & Jess Arrowsmith Richard & Jess Arrowsmith
  • Dave Burland Dave Burland
  • Kelly Oliver Kelly Oliver
  • Bill Caddick Bill Caddick
  • Josienne Clarke & Ben Walker Josienne Clarke & Ben Walker
  • Miriam Backhouse-Erasmus Miriam Backhouse-Erasmus
  • Jeff Warner Jeff Warner
  • Kim Lowings and the Greenwood Kim Lowings and the Greenwood
  • The Cannons The Cannons
  • Gavin Davenport & Tom Kitching Gavin Davenport & Tom Kitching
  • Dan Walsh Dan Walsh
  • Jim Bazley Jim Bazley
  • Ben Robertson Ben Robertson

Performing Artists:
(click on individual artist names to get more details)

Melrose Quartet (Sat) · Blackbeard's Tea Party (Sun)

Nancy Kerr & James Fagan (Sun) · The Wilson Family (Sun)

Pete Coe & Alice Jones (W/E) · Les Barker (Mon)

Richard & Jess Arrowsmith (Sun) · Dave Burland(Fri/Sat)

Kelly Oliver (Sat) · Josienne Clarke & Ben Walker (Sat)

Bill Caddick (Sun) · Miriam Backhouse-Erasmus (Sat)

Jeff Warner (Sun/Mon) · Kim Lowings and the Greenwood (Sun)

The Cannons (Mon) · Gavin Davenport & Tom Kitching (Mon)

Dan Walsh (Mon) · Tom Browne & Ian Goodier (Sat)

Jim Bazley (Fri) · Full House (W/E) · Roy Clinging (W/E)

The Time Bandits (W/E) · Fiddlestone (Mon) · Graham Bellinger (W/E)

The Waite Collective (W/E) · Price, Jones & Dear (Sun)

Tom Hughes (W/E) · Steerage Class (Fri) · Dave Russell (W/E)

Charlotte Peters Rock (W/E) · Fluff (W/E) · Liadan (Sun)

Ben Robertson (Sat) · Thats All Folk! (Mon)

Love Music Trust Young Folk Ensemble (Sat) · Close Quarters (W/E)

Dance bands & callers:

All Blacked Up (Sat) · The Black Box Band (Fri)

The Time Bandits (Mon) · Hekety (Sun) · Martyn Harvey (Mon)

Baz Parkes (Sat) · Gordon Potts (Sun) · The Black Cat Band (Sun)

Display sides:

Ryburn Longsword (W/E) · Flag & Bone Gang (W/E)

Earl of Stamford Morris (Sun) · Kinnerton Morris Men (Sun)

Bradshaw Mummers (W/E) · Thelwall Morris Men (Sat)

Chester City Morris Men (W/E)

Special Events & Other Entertainment:

The Search for Five Fingered Frank (Sunday 5.45 pm)

40 Shades of Folk (Saturday 5.45 pm)

Singaround - Remembering Phil (Saturday 2.15 pm)

Flight for Freedom (Monday 12.30 pm)

The Youth Room (11.45 am daily)

A Chance to Meet... other single Folkies (Friday 6.30 pm)
Single and looking for folk friends? Come along to our meet and greet session at the start of the festival.

Tuneworks
Beginners & intermediate sessions daily
Children's Entertainment all weekend from:

Provisonal Festival Programme

Chester Folk Festival Workshops Displays Timetable

For more information, or to be added to our mailing list contact us

       
       
Lord Binning